Sportolj velünk Biatorbágy!

Akár magunknak, akár gyerekünknek keresünk sportágat, sok mindent kell mérlegelnünk. Ha olyan sportot keresel, ahol  a család együtt játszhat, akkor az asztaliteniszt, tollaslabdát, sakkot vagy az ultimate frizbit válaszd. Ez utóbbi szakosztályunk családi edzéseket is tart, ahol több korosztály egyszerre tud játszani. A röplabda és az ultimate frizbi csapatsport, ahol az egyéni teljesítmények kevésbé dominálnak és a sikert a csapat egysége és összhangja is meghatározza,  míg  a többi sportágnál a csapat sikere inkább az egyéni teljesítménytől függ.

Ha csak a gyerekednek keresel sportolási lehetőséget, akkor az alábbiakat érdemes figyelembe venni: nem, életkor, jelenlegi és fejlesztendő képességek, a testalkat és leginkább a gyerek érdeklődése. Szinte minden sportág fejleszti 

  1. az állóképességet (benne a szív- és keringési rendszert),
  2. a kitartást, szorgalmat, 
  3. a gyorsaságot és a robbanékonyságot, 
  4. az ügyességet, a taktikai/döntési és (mozgás)koordinációs képességeket,
  5. a koncentrációt, monotónia tűrő képességet és az önfegyelmet,
  6. egyensúlyt, hajlékonyságot és lazaságot, 

de különböző mértékben. 

Javasoljuk, hogy próbálj(atok) ki minél több sportágat, ebben segítséget jelent az is, hogy az első 1-2 alkalom edzéseinken ingyenes. Egyéntől függően érdemes lehet az egyszerűbb sportágakkal kezdeni. Például az atlétika jó alapozó/kezdő sportág, mivel mozgásformáinak alapja az ember természetes mozgása: a járás, futás, ugrás, dobás, ugyanakkor egyes versenyszámai más-más képességeket és készségeket fejlesztenek. Például a sprintfutások elsősorban a (reakció)gyorsaságot, a robbanékonyságot, a gyaloglás és a közép-, valamint hosszútávfutó számok az állóképességet és a monotóniatűrő képességet gazdagítják. Erre alapozva a későbbiekben lehet más sportágakat is elsajátítani, az atlétikában megtanultak szinte minden sportágban felhasználhatók. Ugyanez igaz az inváziós csapatsportokra (labdarúgás, kosárlabda, kézilabda, stb), itt a frizbi az egyik legkönnyebben és leggyorsabban elsajátítható sport, erre alapozva sokkal könnyebb a későbbiekben kosarazni vagy focizni megtanulni.

Az alábbi táblázatban azt foglaltuk össze, milyen életkortól érdemes/lehet egy adott sportágat elkezdeni:

  • Asztalitenisz: 7-8 év
  • Karate: 7-8 év
  • Röplabda: 10-12 év
  • Ultimate frizbi: 10-12 év
  • Torna: 6 év
  • Kerékpár: 10-12 év
  • Tollaslabda: 8 év
  • Sakk: 7-8 év
  • Atlétika: 7-8 év

A torna kivételével minden sportágban várjuk a fiúk és a lányok jelentkezését is. Felső korhatár általában nincs, de érdemes a szakosztály honlapján érdeklődni, hogy milyen korosztályoknak vannak szervezett edzések.